Jak wybrać drzwi ukryte?

HomeBlogJak wybrać drzwi ukryte?

Jak wybrać drzwi ukryte?

Drzwi ukryte, czyli inaczej mówiąc drzwi z ukrytą ościeżnicą, od dawna zagościły w wielu domach, są chętnie wybierane przez architektów, jak i użytkowników. Są rozwiązaniem wzbogacającym nowoczesne wnętrza i bez problemów łączone w jednym obiekcie z drzwiami z widocznymi ościeżnicami, a także czasami stosowane jako wyłączne rozwiązanie. Wybór drzwi ukrytych pozwala uzyskać efekt zespolenia drzwi ze ścianą. Po ich otynkowaniu i pomalowaniu w tym samym kolorze co ściana praktycznie znikają. Widoczna pozostaje klamka i wąska szczelina pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Estetyka drzwi z ukrytą ościeżnicą i ich popularność sprawiły, że możemy je znaleźć w ofercie prawie każdej firmy produkującej drzwi.

——–
Szukasz drzwi ukrytych do swojego wnętrza?
W naszych salonach znajdziesz
najlepszą ofertę na drzwi, a także niezawodny montaż
👉KONTAKT👈
——–

Wszystko co chcesz i musisz wiedzieć na temat drzwi zlicowanych ze ścianą

W dalszej części artykułu dowiesz się więcej na temat drzwi ukrytych, kiedy można je montować, jakie są możliwe rodzaje wykończenia tych drzwi, a co najważniejsze, kiedy najlepiej zamontować drzwi ukryte, a mówiąc inaczej, na jakim etapie robót budowlanych montować ukrytą ościeżnicę.

Które drzwi wybrać? Czy drzwi ukryte to najlepszy wybór?

Przed wyborem konkretnych drzwi należy zastanowić się, jakiego efektu wizualnego oczekujemy. Każdy pomysł będzie wymagał zastosowania innego rozwiązania. Warto w tym momencie skonsultować swoją wizję z pracownikiem salonu, który pomoże wybrać produkt spełniający wymagane oczekiwania oraz będzie posiadał potrzebne właściwości techniczne. Przykładowo, jeśli potrzebujemy drzwi z lustrem, to możemy próbować przykleić je we własnym zakresie. Należy się liczyć z tym, iż samodzielny montaż może skutkować nieprawidłowym działaniem drzwi, ponieważ zwiększyliśmy wagę oraz grubość skrzydła. Aby mieć pewność, co do ostatecznego wyglądu drzwi warto skorzystać z oferty producentów posiadających takie rozwiązania. Lustro będzie zamocowane na całej powierzchni skrzydła, krawędzie będą zabezpieczone aluminiową ramką, a pod wybraną przez nas klamkę zostaną przygotowane otwory, aby ta była zamocowana na powierzchni lustra. Kolejnym argumentem za wyborem gotowego rozwiązania jest wysokiej estetyki fabrycznego wykonania, a efekt końcowy jest przewidywalny i często możliwy do obejrzenia w naszym salonie. Wartym zaznaczenia jest fakt, iż drzwi z lustrem oferowane przez wiodących producentów to opcja od początku zaprojektowana i przemyślana technicznie, a na skrzydło otrzymamy gwarancję, co niejednokrotnie pozwoli uniknąć niepotrzebnych niespodzianek.

Jakie są dostępne rodzaje wykończenia drzwi ukrytych?

Ofertę drzwi ukrytych otwierają drzwi do własnego wykończenia, które to są najbardziej popularnym i dostępnym u wielu producentów rodzajem drzwi. Powierzchnia takiego skrzydła drzwiowego z reguły jest już zagruntowana i można pomalować je we własnym zakresie. Najczęściej pokrywane są one tą samą farbą, co ściany wokół nich. Drzwi do własnego wykończenia zapewniają minimalistyczny i nowoczesny efekt. Minusem drzwi pomalowanych farbą do ścian, a szczególnie tych w jasnym kolorze, będzie duża podatność na zabrudzenia, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta domowe. Większość z nas zamyka drzwi, chwytając za krawędź i poprzez wprowadzenie ich w ruch, zatrzaskuje skrzydło.

Jak uniknąć zabrudzeń na drzwiach ukrytych pomalowanych na jasny kolor?

Odpowiedz na tak zadane pytanie jest bardzo prosta. Jeśli boimy się zabrudzeń i ewentualnych problemów z ich usunięciem, należy wybrać drzwi lakierowane na biało lub na inny, dowolny kolor z palety RAL lub NCS, które zostały polakierowane bezpośrednio w fabryce producenta. Drzwi wykończone lakierem będą bardziej odporne na zabrudzenia i z pewnością będzie je łatwiej utrzymać w czystości. Producenci farb ściennych często umożliwiają dopasowanie koloru farby do koloru lakieru, a o taka opcję warto zapytać na etapie poszukiwania najlepszych drzwi ukrytych. Jak producenci uzyskują nieskazitelny wygląd skrzydła? Każdy egzemplarz jest malowany w komorze lakierniczej pozbawionej pyłów, dlatego powierzchnia lakierowanych drzwi jest gładka i równa. Samodzielne uzyskanie takiego efektu w domu może być trudne.

Drzwi dwukolorowe lub z różną strukturą z każdej strony drzwi – gdzie kupić?

Jeśli w swoim projekcie wykończenia wnętrz, projektant zaproponował drzwi dwukolorowe lub drzwi w różnych strukturach, to takie rozwiązania znajdziesz w naszych salonach. Koniecznie zapytaj doradcę o drzwi dwukolorowe z powierzchnią lakierowaną w różnych kolorach. W momencie składania zamówienia wystarczy wybrać kolory z dostępnej palety i wskazać strony, a otrzymasz gotowe dwukolorowe drzwi.

Co zrobić, aby drzwi zabudowane były zlicowane ze ścianą, jeśli drzwi skrzydła będą pokryte okładziną?

Czasami projekty wnętrz zakładają obłożenie ścian spiekami bądź innymi okładzinami. Grubość takiego materiału z reguły wynosi ok. 3-4 milimetrów. Zamówienie standardowych drzwi ukrytych i przyklejenie do nich okładziny o grubości kilku milimetrów, może uniemożliwić ich pełne otwarcie, przy jednoczesnym negatywnym wpływie na ostateczną estetykę. Ponadto przez pogrubienie skrzydła powierzchnia przyklejonej okładziny na ścianie i na drzwiach będzie na różnych płaszczyznach. Stracimy pożądany efekt zlitowania drzwi ze ścianą. W takiej sytuacji najlepiej zamówić drzwi pocienione. Producent na wczesnym etapie produkcji wykonuje je cieńsze, ale robi to w taki sposób, aby po zamontowaniu całości i wypełnieniu skrzydła kilkumilimetrową okładziną, drzwi i ściana były zlicowane ze sobą. Zachowując funkcjonalność drzwi, można je pocienić do 4 milimetrów.

Jakie są dostępne niestandardowe rozwiązania w drzwiach ukrytych?

O możliwości zamówienia dwukolorowych drzwi pisaliśmy już wyżej. Ale warto wiedzieć, że poza dwoma różnymi kolorami na skrzydle drzwi, w naszych salonach posiadamy w ofercie drzwi fornirowane. W przypadku drzwi ukrytych fornir może znajdować się po obu stronach skrzydła lub tylko po jednej. Innym ciekawym rozwiązaniem są drzwi z taflą szkła lacobel. Podobnie jak w przypadku lustra to również opcja dostępna na specjalne zamówienie. Wybierając rozwiązania z katalogów producentów mamy pewność, że finalny produkt został prawidłowo skonstruowany, będzie sprawny technicznie i objęty gwarancją. Samodzielnie skonstruowane rozwiązania mogą nastręczyć wielu problemów, a gotowych rozwiązań jest bardzo wiele i są one dostępne praktycznie w każdym budżecie.

Kiedy zamontować drzwi ukryte w ścianie?

Sposób montażu drzwi zabudowanych w ścianie zakłada, że po jej osadzeniu w murze, należy obrobić je zaprawą murarską lub gipsową. Tego typu prace są zawsze brudne i mokre, a do tego obarczone wysokim ryzykiem pobrudzenia materiałów znajdujących się w pobliżu. Materiały do wykończenia ścian i podłóg (farby na ścianach, tapety, podłogi drewniane, czy też panele laminowane), bardzo łatwo przy tych czynnościach murarskich mogą się uszkodzić lub trwale pobrudzić. Dlatego proponujemy, aby montaż ukrytych ościeżnic odbył się na wczesnym etapie prac wykończeniowych, jeszcze przed montażem podłóg oraz wykończeniem ścian. Montażyści naszego salonu montują drzwi z ukrytą w ścianie ościeżnicą, w dwóch, a czasami w trzech etapach. W pierwszej kolejności po tynkach i wylewkach montujemy same ościeżnice.  W kolejnym etapie, po otynkowaniu ram ościeżnic lub montażu płyt karton-gips oraz po pomalowaniu ścian łącznie z ościeżnicami, montuje się skrzydła. Te wykończone „na gotowo” (lakierowane, fornirowane, z lustrem, etc.) wyposażamy w klamki. Na tym etapie kończy się montaż drzwi ukrytych w ścianie.
Jeśli jednak drzwi były przeznaczone do własnego wykończenia, to do takich drzwi klamki będzie można zamontować dopiero po pomalowaniu, bądź po przyklejeniu tapety, czy innej okładziny. Warto dodać, że wielu producentów drzwi zapewnia krótszy termin produkcji ościeżnic do drzwi ukrytych.

O czym należy wiedzieć przystępując do montażu drzwi ukrytych w ścianie?

Ważną informacją, którą koniecznie należy podać w trakcie zamawiania drzwi ukrytych jest grubość materiału ułożonego na podłodze. Każdy materiał ma swoją unikalną wysokość i nawet w obrębie jednej kategorii produktów, np. paneli, można znaleźć różne ich wysokości. Drzwi muszą być docięte i zamontowane, aby pasować do ostatecznego poziomu podłogi, a nie poziomu samej wylewki. Późniejsze układanie podłogi nie spowoduje żadnego kłopotu i będzie wykonane z zachowaniem estetyki oraz sztuki parkieciarskiej.

Przedstaw nam swój pomysł na drzwi ukryte w ścianie, a znajdziemy i zaproponujemy rozwiązanie, które przede wszystkim będzie spełniało techniczne wymagania, a dodatkowo będzie funkcjonalne. Pokażemy wady i zalety wybranych propozycji. A po ich wyprodukowaniu, estetycznie i dokładnie zamontujemy.