Jak wybrać drzwi do pokoju?

HomeBlogJak wybrać drzwi do pokoju?
Drzwi do pokoju

Jak wybrać drzwi do pokoju?

Kiedy stajemy się posiadaczami nowo zakupionego domu lub mieszkania, bądź decydujemy się na remont tego, w którym mieszkamy, zaczynamy szukać materiałów do jego wyposażenia. Jednym z pytań, które sobie zadajemy jest to, jak wybrać drzwi do pokoju. Prosty, funkcjonalny przedmiot, a im dłużej zastanawiamy się nad wyborem, tym więcej rodzi się pytań, na które nie znajdujemy odpowiedzi. Drzwi do pokoju to nie tylko przedmiot użytkowy. To również element wystroju samego pomieszczenia, który przez wiele lat będzie wpływał na nasz komfort i samopoczucie. Należy pamiętać również, że drzwi wewnętrzne powinny pasować do stylu pokoju i wnętrza, a także zwyczajnie podobać się ich użytkownikom. W tym artykule postaramy się zamieścić kilka odpowiedzi na pytanie, jak wybrać drzwi do pokoju.

Komfortowe i funkcjonalne drzwi do pokoju

Pierwszym ze stawianych sobie pytań, przed wyborem drzwi do pokoju, jest to, jak zapewnić funkcjonalność drzwiom. Chcemy, aby drzwi otwierały w sposób niekolidujący z komunikacją, to znaczy aby nie utrudniały, po ich otwarciu, poruszania się we wnętrzu, muszą też otwierać się w taki sposób, by umożliwiać swobodne wejście do pomieszczenia. Często z tego powodu, projektując czy wybierając samemu drzwi do pokoju, decydujemy się na otwieranie ich do wnętrza pokoju, pozostawiając hol do swobodnego przechodzenia innych domowników. Kierunek otwierania jest ważny. Drzwi otwierane do środka pokoju ukierunkujmy w taki sposób, by wychylały się na ścianę albo przynajmniej w przeciwnym kierunku, do najczęstszego kierunku poruszania się w pomieszczeniu. To znaczy, że jeśli wchodząc do pomieszczenia, zwyczajowo idziemy w prawo, to niech drzwi otwierają się w lewo i odwrotnie. Należy wziąć pod uwagę również miejsce zamontowanego wyłącznika światła w tym pomieszczeniu. Dla sprawnego ich użytkowania, drzwi powinny mieć klamkę usytułowaną po tej samej stronie co wyłącznik.

 

Przesuwne drzwi do pokoju

Czasami, z powodu małej funkcjonalności pomieszczenia oraz kłopotów z rozmieszczeniem mebli, żadne z klasycznych i typowych rozwiązań nie zapewni bezkolizyjnego ruchu domowników, bądź też będzie utrudniało nam wchodzenie i wychodzenie z pokoju. Zdarzają się też projekty domów, w których po zamontowaniu drzwi rozwieranych, te uderzałyby w sąsiednie drzwi, bądź skutecznie blokowałyby wejście do innego pomieszczenia. W takich przypadkach warto rozważyć montaż drzwi przesuwnych. Na rynku można naleźć kilka wersji i rozwiązań dedykowanych drzwiom przesuwnym. Podstawową różnicą między nimi jest to, czy drzwi po ich otwarciu pozostaną w całości widoczne, czyli otwierając drzwi przesuniemy je na rolkach na ścianę znajdująca się obok, czy będą ukryte i po otwarciu schowają się do wnętrza ściany.

Przesuwne naścienne drzwi do pokoju

To z pozoru proste technicznie rozwiązanie składające się z przymocowanej do ściany prowadnicy z wózkami i przykręconymi do nich drzwiami przeżywa renesans we wnętrzach. Markowi producenci oferują kilka gotowych systemów drzwi przesuwnych naściennych. Wybierając takie rozwiązanie, otrzymamy cały komplet łącznie z odpowiednio przystosowanym skrzydłem drzwiowym i zapewnieniem poprawności i niezawodności działania. Naścienne drzwi wejściowe to dobry wybór, jeśli nasze wnętrze ma rustykalny lub loftowy sznyt. Zastosowanie różnych skrzydeł daje możliwość dopasowana do wnętrza i jego wyglądu.

Drzwi przesuwne naścienne w standardowym systemie przesuwnym

To klasyczne rozwiązanie, w którym poza skrzydłem drzwi, widzimy poziomą blendę (osłonę) rozciągającą się na całej długości otworu drzwiowego w ścianie i dalej na ścianie, na którą przesuwają się drzwi po ich otwarciu. Blenda w całości zakrywa szynę i wózki przykrywając również częściowo górną krawędź skrzydła. Jej grubość jest znaczna i wynosi do kilkunastu centymetrów. Pomimo dostępności osłony w różnych kolorach bądź okleinach, dla części klientów, jest elementem mało estetycznym.

Drzwi przesuwne naścienne

Innym bardziej estetycznym rozwiązaniem są drzwi przesuwne naścienne w systemie Diva, którego nazwa pochodzi od jego producenta, a system jest stosowany przez niektóre fabryki drzwi.  Zasada działania jest podobna, czyli opiera się na szynie zamocowanej do ściany, po której na wózkach przesuwane są drzwi. Są jednak różnice między tymi dwoma systemami. W przypadku systemu DIVA szyna pozbawiona jest blendy osłaniającej ją i wózki. Stała się niepotrzebna, bo te schowane są za skrzydłem drzwiowym. W systemie Diva drzwi muszą być o kilkanaście centymetrów wyższe od otworu, aby przysłoniły cały mechanizm. Nie ma więc możliwości przykręcenia standardowych drzwi.

Drzwi przesuwne na szynie system Spazio

Drzwi do pokoju w systemie przesuwnym Magic

Magic to również rozwiązanie wykorzystywane przez wielu producentów drzwi. To najbardziej minimalistyczny i estetyczny system drzwi przesuwnych naściennych. Cały mechanizm schowany jest za skrzydłem drzwiowym i nie ma blendy, ani szyny przymocowanej do ściany. Drzwi w systemie Magic przesuwają się na rolkach zamontowanych w dole skrzydła drzwiowego. Ten najładniejszy z możliwych do wyboru systemów przesuwnych ma tylko jedno ograniczenie. Cały ciężar drzwi spoczywa na małych kółkach przesuwających się po podłodze. Decydując się na powyższe rozwiązanie, należy więc rozważyć rodzaj planowanej podłogi, bądź stosować system Magic wszędzie tam, gdzie podłoga nie uszkodzi się pod ciężarem przesuwających się po niej drzwi.

Drzwi przesuwne w systemie Magic

Drzwi do pokoju chowane w ścianie

Na etapie remontu bądź urządzania nowego wnętrza warto rozważyć montaż drzwi do pokoju chowane w ścianie. Taka opcja to zaawansowana technologicznie wersja drzwi przesuwnych. Całość systemu przesuwnego: wózki, szyna, belka odbojowa oraz miejsce, w które przesuwa się skrzydło po otwarciu drzwi, schowane są wewnątrz ściany. Kaseta, w której mieści się cały mechanizm, jest metalową konstrukcją wykonaną w sposób ułatwiający, po jej zamontowaniu, otynkowanie lub obłożenie płytą kartonowo gipsową. Może być przedłużeniem ściany, bądź przy braku miejsca może być dostawiona do istniejącej ściany. Zwieńczeniem otworu drzwiowego po zamontowaniu i otynkowaniu kasety może być ościeże, z reguły w tym samym rodzaju wykończeniu co skrzydło drzwiowe. Można również kupić kasetę przygotowaną do wykończenia krawędzi otworu drzwiowego samym tynkiem i później pomalowanie jej razem ze ścianą. Szeroki wachlarz produkowanych kaset, ich rodzajów i zastosowanych w nich rozwiązań, jest tematem na oddzielny artykuł.

Eclisse drzwi przesuwne chowane w ścianie

Jak wybrać drzwi do pokoju pod względem estetycznym?

Estetyka to kolejne pytanie, na które szukamy odpowiedzi, zastanawiając się nad wyborem drzwi do pokoju. W tym terminie zawiera się szereg cech, jakimi mogą wyróżniać się nasze drzwi. Drzwi przylgowe, bezprzylgowe, czy drzwi z odwróconą przylgą, inaczej rewersyjne. To terminy, z którymi spotkamy się, w momencie rozpoczęcia poszukiwań naszych drzwi. Co oznaczają te nazwy? Drzwi przylgowe to najstarszy rodzaj wykonania. Nazwa bierze się z profilu krawędzi skrzydła (charakterystycznego podcięcia wieńczącego skrzydło), na której wyprofilowana jest przylga, czyli wąski fragment drzwi, zachodzący po zamknięciu drzwi na ościeżnicę. Drzwi przylgowe z reguły, ale nie zawsze, wyposażone są w widoczne zawiasy oraz standardowy zamek w wystającym języczkiem.

Jak wybrać drzwi do pokoju? Drzwi przylgowe

Obecnie najczęściej wybierane są drzwi bezprzylgowe, które uznawane są za bardziej estetyczne. Te chowają się głębiej w ościeżnicy, a po zamknięciu tworzą równą płaszczyznę z opaskami ościeżnicy. W drzwiach bezprzylgowych zawiasy zamontowane są w wyfrezowanych w skrzydle i ościeżnicy gniazdach. Są po zamknięciu niewidoczne, zapewniają też większy zakres regulacji drzwi. Standardowo w drzwiach bezprzylgowych montuje się zamki magnetyczne. Języczek w takim zamku pozostaje schowany po otwarciu drzwi.

Jak wybrać drzwi do pokoju? Drzwi bezprzylgowe

Najnowszym rozwiązaniem są drzwi rewersyjne. Usytuowanie obok siebie drzwi rewersyjnych oraz drzwi bezprzylgowych w największym stopniu podnosi estetykę. Drzwi rewersyjne to zmodyfikowana wersja drzwi bezprzylgowych. Czym się one różnią i jak wyglądają drzwi rewersyjne, inaczej nazywaną z odwrotna przylgą? Standardowo w bezprzylgowych egzemplarzach drzwi po zamknięciu są zlicowane z ościeżnicą i tworzą ze ścianą jedną linię. Jeśli mamy drzwi otwierane do środka pomieszczenia, to ta jednolita linia znajduje się po stronie pomieszczenia, a na korytarzu zostaje wnęka i widoczny pas od ościeżnicy. Takie rozwiązanie jest niekorzystne wizualnie, jeśli zależy nam na eleganckim wyglądzie korytarza czy holu. Drzwi rewersyjne pozwalają na pełne zlicowanie z zewnętrzną stroną i otwarcie skrzydła do środka pomieszczenia, pomimo zamontowania ich po tej samej stronie co drzwi drzwi bezprzylgowe, otwierające się na zewnątrz. Brzmi bardzo skomplikowanie, dlatego najlepiej zerknąć na zdjęcie.

Drzwi z odwróconą przylgą

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

To, jak będą wyglądały drzwi do pokoju, jest, poza funkcjonalnością i estetyką, jedną z najważniejszych decyzji. Nowo zakupione drzwi powinny być zgodne z ogólną stylistyką wnętrza, powinny pasować wzorem i kolorem do całego wnętrza. Opcji dostępnych na ryku jest wiele, drzwi wewnętrzne mogą być drewniane, lakierowane, z szybą lub frezowane. Ogromny wybór to zaleta, jak i przekleństwo. Jaką decyzję podjąć? Przede wszystkim drzwi do pokoju powinny się nam podobać. Obsługując klientów na przestrzeni lat zauważyliśmy, że to jest dla klientów najważniejsze i ten aspekt jest pierwszym warunkiem. Czasami też bywa elementem niewielkiego sporu pomiędzy domownikami. Na drugim miejscu klienci stawiają funkcjonalność. Na szczęście obecnie nie trudno o konsensus w tej kwestii, łącząc konieczne rozwiązania techniczne z estetyką. W naszych salonach pokazujemy dostępne materiały wykończeniowe oraz rozwiązania sugerując te, naszym zdaniem, najbardziej odpowiednie. Ogromny wybór drzwi i możliwych rozwiązań to niewątpliwy atut naszych salonów. Ostateczny wybór drzwi do pokoju pozostawiamy oczywiście naszym klientom.